Kasutusjuhised – Jalad
REIE SIDEKIRME PINGUTAJA
Reie sidekirme pingutaja (või iliotibial band) on paks sidekude, mis jookseb jala välisküljel allapoole. Reie sidekirme pingutaja algab puusast ning ulatub sääre välisküljel veidi põlveliigesest allapoole. See toimib kooskõlas mitmete pingul olevate lihastega, et jalga põlve välisküljelt stabiliseerida.
SÄÄREMARI
Sääremari koosneb kahest lihasest. Sääre kakspealihas on suurem lihas ning see on jala tagaküljel nähtav. Lest-sääremarjalihas on väiksem ning laiem lihas jala allosas, mis jääb põhiliselt sääre kakspealihase alla. Mõlemal on külgmine pea ja mediaalne pea – kaks poolt. Mõlemad kinnituvad põlve tagakülje lähedale ning kanna juurde läbi Achilleuse kõõluse. Need lihased vastutavad jooksmise ajal tõukamise faasis jala sirutamise eest.
VALU SÄÄRE KESKOSA ESIKÜLJEL
Jalasääre esikülge sääreluu eesosas seostatakse lihaste ning kõõlustega. Kui tagumine säärelihas aitab suunata varbad ja jalalaba allapoole (pöia välja sirutamine), siis jala esiküljel asuvad lihased (põhiliselt eesmine säärelihas) aitavad suunata varbad ja jalalaba ülespoole (pöia tõstmine).
VALU SÄÄRE KESKOSA TAGAKÜLJEL
Jalasääre tagakülge sääreluu tagaosas seostatakse lihaste ning kõõlustega. Kui jala esiküljel asuvad lihased (põhiliselt eesmine säärelihas) aitavad suunata varbad ja jalalaba ülespoole (pöia tõstmine), siis tagumine säärelihas aitab suunata varbad ja jalalaba allapoole (pöia välja sirutamine).
NELIPEALIHAS
Nelipealihased on suured ja võimsad lihased, mis ulatuvad reie esiosas puusadest põlvedeni ning mille abil painutatakse puusi ning sirutatakse välja põlvi. Nelipealihased koosnevad neljast lihasest: reie sirglihas, reie väliskülje lihas, sisemine reielihas ja keskmine reielihas. Pingeid, millega tulevad kaasa nende lihaste mikrorebendid, krambid ning pingulolek võib tunda siis, kui nelipealihas on kas vigastatud või see ei tööta korralikult. Reie sirglihas on see osa nelipealihasest, mis saab tänu oma eesmisele asetusele kõige sagedamini vigastada.
REIE TAGAOSA LIHASED
Reie tagaosa lihased (hamstrings lihased) on võimsad lihased, mis ulatuvad reie tagaosas tuharatest sääremarjani ning mille abil painutatakse põlvi ning sirutatakse välja puusi. Pingeid, millega tulevad kaasa nende lihaste mikrorebendid, krambid ning pingulolek võib tunda siis, kui reie tagaosa lihased on kas vigastatud või ei tööta need korralikult. Need vigastused paranevad tihti väga aeglaselt ning ebaõige ravi korral tõstavad inimese korduvate vigastuste riski.
KUBE
Kubeme venitus on lähendajalihase vigastus. See on lihas, mis toob jala keha suunas tagasi. Vähemtõsised venitused tõmbavad lihase selle tavalisest liikumisulatusest välja ning tekitavad mittetäielikke mikrorebendeid. Tõsisemad venitused rebivad kogu lihaskiudu ning võivad põhjustada isegi täieliku lihasrebendi.
PUUSALIIGESE PAINUTAJA
Puusaliigese painutajalihaste valu on suhteliselt ebatavaline vigastus puusa esiosas, mis on valdavalt noorte ning naiste probleem. Samas, kuigi see ei ole kuigi tavaline, võib puusaliigese painutajalihase vigastus või venitus olla kannatajale väga valulik. Puusaliigese painutajalihased koosnevad suurest ja väiksest nimmelihasest ning niudelihasest. Tihti vihjatakse neile kui grupile, kasutades terminit “nimmeniude lihased”. Need lihased painutavad reit ning tõmbavad põlve ülespoole.
TUHARALIHASED
Tuharalihased on kolm põhilihast, mis moodustavad tuharad. Need lihased pööravad puusa väljapoole, sirutavad kehatüve ning sooritavad liigutusi nagu kükid ja väljaasted. Tuharalihaste roll laieneb jalgade sirutamiselt ka meie keha keskosa stabiliseerimisele ning meie istumise pehmendamisele. Erinevad seisundid võivad põhjustada valu ning selle kinesioloogilise teibi paigaldamine võib aidata seda leevendada.